Sanat Etkinlikleri

Çocuk Gelişiminde sanatsal etkinliklerin önemi

Çocukların her türlü gelişiminde sanatsal etkinliklerin önemi de tartışılamaz

Üretkenliğin, yeteneğin ve yaratıcılığın bileşkesidir sanat. Çocuğunuzun zihinsel, bedensel ve sosyal gelişiminde sanatsal etkinliklerin önemi de tartışılamaz. Eğer çocuğunuzun herhangi bir yeteneği olmadığını düşünüyorsanız, belki de yanılıyorsunuzdur. Ona kendi yeteneklerini keşfedebileceği, içindeki cevheri çıkarabileceği yeterli bir ortamı sağlamamış da olabilirsiniz... 

Her anne-baba çocuklarının geleceği ve becerileri ile ilgili hayaller kurar, beklentiler geliştirir. Nasıl bir kişiliğe sahip olacağı veya hangi mesleği yapacağının yanında becerilerinin neye yatkın olacağı da erken yaşlardan itibaren aile içinde konuşulur. Bu becerilerin içinde de çocuğunun sanatın bir dalı ile uğraşması çoğu ebeveynin tercihidir. Peki, her çocuk yetenekli midir veya sanatla iç içe olmak için yetenek şart mıdır? Uzman Psikolojik Danışman Seçil Akaygün Cüntay konuyla ilgili bilgi verdi: 

Anne-baba olarak çocuklarınızın sanatla ilgilenmelerini istiyorsanız, önce kendinize birkaç soru sormalısınız. 

• Çocuğumun neye ilgisi var? Resim, müzik veya dans becerilerini gözlediğimde onu en çok ne yaparken keyif aldığını görüyorum? 

• Çocuğumun yaşı bu etkinliğe uygun mu? Sanatçılar ve sanat eğitmenlerinin bu konudaki görüşleri ne? 

• Çocuğumun duygusal, sosyal ve fiziksel gelişimi ile kişiliği nasıl bir yönlendirme gerektiriyor? Bireysel etkinliklerden mi hoşlanıyor, yoksa bir grubun içinde mi kendini daha iyi hissediyor? 

• Acaba yönlendirdiğim sanat dalını ben kendi isteğime göre mi seçtim? Belki de benim yapamadıklarımı o yapsın istiyorum... 

• Çocuğumu resim/müzik/dansa yönlendirirken ebeveyn olarak benim beklentim ne? Ailemize bir sanatçı mı gelsin istiyorum, yoksa hayatında sanatın var olduğu, estetik duygusu gelişmiş bir kişi mi yetiştirmeyi diliyorum? 

Eğer çocuğunuzun hayatında sanatın yer almasını istiyorsanız, bu soruları aklınızda tutmanız yararlı olabilir, çünkü böylece çocuğunuzu kendi becerileri ve isteği doğrultusunda yönlendirmiş olursunuz. Ayrıca, ilgisi olmayan bir alan için onu zorlamamış ve böylelikle de kendine olan güvenini olumsuz etkilememiş olursunuz. Beklentilerinizi baştan belirleyerek, hem çocuğunuzun hem de kendiniz için zaman tanımış olursunuz. En önemlisi de sanatı çocuğunuzun hayatına zorla sokmamış, karşılıklı istek ve heves doğrultunda özendirmiş olursunuz. 

Unutmayın ki, ister sanata çok yetenekli, ister sadece sanatı hayatında görmekten keyif alan bir çocuğunuz olsun, iki durumda da en önemlisi çocuğunuzun kendi becerileri ölçüsünde ve hevesi doğrultusunda yol almasıdır.